1(87)

 

به گفته خود زنجانی، او دارای بیش از ۶۰ شرکت از جمله شرکت گروه سورینت در امارات متحده عربی،….

در جدید ترین گزارشی که از ایرانیان موفق خارج از کشور منتشر شده نام ۱۲ ایرانی که ثروتی بالغ بر ۳۲ میلیارد دلار دارند را معرفی کرده است.

بابک زنجانی

بابک زنجانی (متولد ۱۲ مارس ۱۹۷۱ در تهران) تاجر و سرمایهدار شناختهشده ایرانی است که در دسامبر ۲۰۱۲ توسط اتحادیه اروپا به کمکرسانی برای تجارت نفت ایران از طریق دور زدن تحریمها و داشتن نقش محوری در نقل و انتقال پول مربوط به فروش آن به دولت ایران متهم شد. در این میان اولین بانک اسلامی به مالکیت زنجانی متهم به استفاده از کانالهایی برای پرداختهای مربوط به نفت ایران شده بود.


زنجانی خود در مصاحبهای که با رویترز داشته، گفته بود ورود به این لیست اشتباه بوده، و او کاری برخلاف قوانین اتحادیه اروپا انجام نداده و نفت ایران را در کشورهای معاف از تحریم و طبق قوانین بینالمللی فروخته است. زنجانی گفته بود، ماهیت پیچیده معاملات شرکتهای او، که شامل مبالغ هنگفتی است، ممکن است مقامات اتحادیه اروپا را گمراه کرده باشد. شرکتهای بابک زنجانی ممکن است در قاچاق نفت ایران در ساحل شرقی مالزی دخالت داشته باشد. به گفته خود زنجانی، او دارای بیش از ۶۰ شرکت از جمله شرکت گروه سورینت در امارات متحده عربی، اولین بانک سرمایه گذاری اسلامی در مالزی، سهامدار شرکت هواپیمایی انور ترکیه، موسسه مالی اعتباری در امارات و بانک ارزش تاجیکستان است. جدای از اینها، زنجانی شرکتهایی در دوبی، ترکیه و تاجیکستان دارد. زنجانی در مصاحبهای با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، گفته بود صاحب ۶۴ شرکت داخلی و خارجی است و در حال حاضر نیز در ایران و کشورهای دیگر با ۱۷ هزار نفر کارمند در حال تجارت و ارائه خدمات است. زنجانی همچنین در ایران، مالک هواپیمایی قشم و راهآهن سورینت، مالک و رئیس هیاتمدیره باشگاه فوتبال راهآهن است. ثروت زنجانی ۱۳٫۵ میلیارد دلار تخمین زده شده است. گروه شرکتهای سورینت یک شرکت کسب و کار ایرانی است که به رهبری بابک زنجانی اداره میشود. این شرکت یکی از بزرگترین شرکتهای کسب و کار در ایران است. کسب و کار سورینت شامل لوازم آرایشی و بهداشتی، امور مالی و بانکی، مهماننوازی، حمل و نقل هوایی تجاری، زیرساختها، مواد و مصالح ساختمانی، تکنولوژی اطلاعات و توسعه املاک و مستغلات بینالمللی است که در ایران، امارات متحده عربی، مالزی، ترکیه، تاجیکستان، چین و همچنین دیگر بازارهای در حال ظهور در حال فعالیت است.

پییرمراد امیدیار

پییرمراد امیدیار متولد ۲۱ ژوئن سال ۱۹۶۷، کارآفرین و خیر آمریکایی-ایرانیالاصل متولد فرانسه است. او موسس و رئیس ایبی (e-Bay)، وبسایت مخصوص حراجهای اینترنتی است. امیدیار در سال ۱۹۹۵، در ۲۸سالگی، برای فعال کردن فهرستی از حراج فرد به فرد مستقیم برای اقلام کلکسیونی، شروع به نوشتن یک کد کامپیوتری برای یک مکان آنلاین کرد. او یک نمونه ساده اولیه را بر روی صفحه وب شخصی خود ایجاد کرد، و در روز کارگر، روز دوشنبه، ۴ سپتامبر ۱۹۹۵، یک سرویس آنلاین به نام وبسایت حراج راهاندازی کرد که در نهایت تبدیل به سایت حراج ایبی شد.

 

2285829 

امیدیار در سال ۱۹۹۶، قراردادی را برای ارائه بلیت هواپیمایی آنلاین امضا کرد؛ تا آن زمان این سایت ۲۵۰ هزار حراج را میزبانی کرده بود و در ماه اول سال ۱۹۹۷، میزبانی دو میلیون حراج را ثبت کرد، به طوری که تا اواسط همان سال، ایبی در حال میزبانی نزدیک به روزانه ۸۰۰ هزار حراج بود. امیدیار در سال ۱۹۹۷ نام شرکت را به ایبی تغییر داد و به طور گستردهای شروع به تبلیغ این محصول کرد. امیدیار در سال ۱۹۹۸ در ۳۱سالگی باIPO بیای، میلیاردر شد؛ تا پایان سال ۱۹۹۸، ۲٫۱ میلیون عضو، ۷۵۰ میلیون دلار حجم معاملات و حدود ۸ میلیون دلار سود کسب کرده بود به طوری که بیش از شش هزار کارمند و ۴۶ میلیون مشتری در کارنامه خود داشت. سود خالص ایبی در سال ۲۰۰۵ بالغ بر ۴۴۱ میلیون دلار شده بود. امیدیار و همسرش پاملا بشردوستان شناختهشدهای هستند که در سال ۲۰۰۴ شبکه امیدیار را به منظور گسترش تلاشهای خود، فراتر از اهداف مادی و سودآوری تاسیس کردند. به گزارش فوربس، ثروت پییر امیدیار، تا ماه مارس ۲۰۱۳ به ارزش ۸٫۷ میلیارد دلار رسیده بود. او صد و بیست و سومین ثروتمند جهان و چهل و دومین ثروتمند ساکن ایالات متحده است. امیدیار ثروتمندترین فرد ایرانی، البته بعد از بابک نظری، و پنجمین ثروتمند فرانسوی است.

فرهاد مشیری

اردوان فرهاد مشیری (متولد ۱۸ می سال ۱۹۵۵ در ایران) تاجر و سرمایهگذار ایرانی-انگلیسی، ساکن موناکو است. مشیری در انگلیس و روسیه صاحب سهامهایی در شرکتهای متعدد انرژی و فولاد است. او حسابدار خبره گواهیشدهای است که قبلاً برای ارنست اند یانگ، PKF و Deloitte کار میکرد. مشیری و علیشیر عثمانوف، شریک کسب و کار طولانیمدتش، صاحبان هلدینگ رد اند وایت (Red & White) هستند.

 

3285629 

آنها در ماه آگوست سال ۲۰۰۷، ۱۴٫۶۵ درصد از سهام باشگاه فوتبال آرسنال را از دیوید دین، نایب رئیس سابق این باشگاه، خریداری کردند. در ۱۸ سپتامبر ۲۰۰۷، هلدینگ رد اند وایت سهام خود در آرسنال را به ۲۱ درصد افزایش داد و در ۲۸ سپتامبر ۲۰۰۷ به ۲۳ درصد رساند. تا ماه ژوئن ۲۰۱۲، این هلدینگ حداقل ۲۹٫۲۷ درصد از کل سهام این باشگاه را به دست آورد. کیت ادلمن، مدیر عامل آرسنال، به رادیو زنده ۵ بیبیسی گفته بود، این دو قبلاً گفتهاند میخواهند سهامداران بلندمدت این باشگاه باشند. ثروت مشیری ۲٫۸ میلیارد دلار برآورد شده است.

پل تورجی

پل تورجی ۳۸ ساله متولد ایران، با داراییهای تحت مدیریت ۲٫۷ میلیارد دلاری خود، صندوق تامینی کالای خود را به بزرگترین صندوق در ایالات متحده مبدل ساخته است. شرکت مدیریت سرمایه تورجی یک صندوق تامینی در شهر نیویورک است که داراییهای تحت مدیریت آن هماکنون به ۳٫۵ میلیارد دلار میرسد. این شرکت توسط تورجی در ماه ژانویه سال ۲۰۰۵، پس از بسته شدن شرکت سرمایه گذاری قبلی او یعنی مدیریت داراییهای کتکقویل، در میان یک دعوای حقوقی، تاسیس شد. تورجی معتقد است معاملات او در این صندوق به طور غیرمنتظرهای در یک بازار فرار مدیریت میشود.

از زمان شروع به کار صندوق تورجی در سال ۲۰۰۵، صندوق او تا به حال هرگز زیان ندیده است؛ در سال ۲۰۰۸، بازدهی صندوق او ۱۳ درصد شد و تا سال ۲۰۰۹ نیز بالاتر از ۵٫۷ درصد بوده است. برخیها میگویند تورجی ابتدا میخواست در صنعت نفت سرمایهگذاری کند، اما گزینه صندوقهای تامینی او را وارد بازار کالاها ساخت و او درگیر این حوزه شد.

مانی مشعوف

مانی مشعوف، ۶۸ساله، (تاجر ایرانی-آمریکایی متولد مشهد) در دوران نوجوانی به ایالات متحده آمریکا رفت و برای اولین بار در شیکاگو، و سپس در سانفرانسیسکو مسکن گزید. در آنجا، او به دانشگاه ایالتی سانفرانسیسکو رفت و در سال ۱۹۶۶ با مدرک علوم سیاسی فارغالتحصیل شد.

4283929 

مانی مشعوف پیش از افتتاح اولین بوتیک زنانه خود در سال ۱۹۷۶، استیکفروشی داشت و در اواخر دهه محصولات خود را در سریالهای محبوب تلویزیونی آمریکا به طور غیرمستقیم معرفی میکرد. او بنیانگذار و حال رئیس فروشگاه زنجیرهای بیبی (bebe) بوده که در حال حاضر دارای ۲۹۷ شعبه در شمال آمریکاست. او اخیراً به آلما ماتر خود، ایالت سانفرانسیسکو، قول ۱۰ میلیون دلار کمک داده است. فوربس او را با ثروتی در حدود ۱٫۳ میلیارد دلار به عنوان سومین ثروتمند ایرانی معرفی کرده است.

ناصر داود خلیلی

دکتر ناصر داود خلیلی (متولد ۱۳۲۴ خورشیدی در اصفهان) دانشمند و خیر ایرانی-بریتانیایی مشهور جهان یک یهودی ایرانی تبار است که در لندن زندگی میکند. او دارای تابعیت انگلستان بوده و اغلب از سوی رهبران کشورهای مسلمان، با لقب «سفیر فرهنگی اسلام» خوانده میشود. او پس از اتمام تحصیلات و خدمت سربازی در ایران، در سال ۱۹۶۷، به ایالات متحده آمریکا نقل مکان کرد و در آنجا به تحصیلات خود ادامه داد. خلیلی در نهایت در سال ۱۹۷۸ در انگلستان اقامت گزید. خلیلی به خاطر داشتن مجموعهای از آثار هنری شهرت یافته است.

 

بخش عمده داراییهای او را مجموعهای از آثار هنری ایرانی و اسلامی تشکیل میدهد، که بالغ بر ۲۰ هزار شیء هنری و عتیقهجات را شامل میشود. خلیلی از سال ۱۹۷۰، تحت نظارت شرکت «اعتماد خانواده خلیلی»، شش مورد از بهترین و جامعترین کلکسیونهای هنری جهان را جمعآوری کرده که شامل هنر جهان اسلام (۲۰۰۰-۷۰۰)، هنر ژاپنی از دوره میجی (۱۹۱۲-۱۸۶۸)، ۳۰۰ سال از کیمونو ژاپنی (۲۰۰۰- ۱۷۰۰)، منسوجات سوئدی (۱۹۰۰-۱۷۰۰)، فلزکاریهای اسپانیایی (۱۹۰۰-۱۸۵۰) و میناکاری جهان (۲۰۰۰-۱۷۰۰) میشوند. این شش مجموعه در کل ۲۵ هزار اثر را شامل میشوند. هر یک از این شش مجموعه بر اساس مرغوبیت آنها، بزرگترین و جامعترین کلکسیونهای جهان هستند. مجموعه هنر اسلامی خلیلی تا ۲۰ هزار آیتم افزایش یافته که در نوع خود بزرگترین کلکسیون جهان به شمار میآید. خلیلی بر اساس فهرست ساندی تایمز در سال ۲۰۰۷ پنجمین ثروتمند ایرانی در بریتانیا شناخته شده است. ساندیتایمز ارزش کلکسیون خلیلی را ۵۰۰ میلیون پوند تخمین زده که البته خلیلی خود ارزش کلکسیونهایش را بالاتر از یک میلیارد پوند میداند. علاوه بر این، خلیلی مدیر دو شرکت سودآور بوده و در بازار املاک نیز فعالیت میکند.

حسن خسروشاهی

حسن خسروشاهی (متولد ۱۳۱۹ در تهران) کارآفرین کانادایی ایرانی تبار است که اصالتاً اهل خسروشهر از توابع استان آذربایجان شرقی است. خسروشاهی دارای دو مدرک در رشتههای حقوق و اقتصاد از دانشگاه تهران است. پس از انقلاب ایران خانواده خسروشاهی به کانادا مهاجرت کرد.

 

6281629 

خسروشاهی در سال ۱۹۸۱ در ونکوور اقامت گزید و یک سال بعد در سال ۱۹۸۲، فروشگاههای زنجیرهای الکترونیکی به نام «فیوچرشاپ» را تاسیس کرد. این زنجیره بعداً در اواخر دهه ۱۹۸۰ و اوایل دهه ۱۹۹۰ در سراسر غرب کانادا و انتاریو گسترش یافت. در سال ۲۰۰۶، این خردهفروشی با ۱۱۸ فروشگاه در تمام ۱۰ استان کانادا فعال بود. این خردهفروشی پس از تلاش نافرجامی که برای توسعه در ایالات متحده آمریکا داشت، که حدود یک دهه به طول انجامید، تمام فروشگاههای ایالات متحده آن در سال ۱۹۹۹ بسته شدند. در مارس ۲۰۰۱، شرکت بست بای، مستقر در آمریکا، فروشگاه فیوچرز خسروشاهی را به قیمت ۵۸۰ میلیون دلار (دلار کانادا) تصاحب کرد. در آوریل ۲۰۰۷، خسروشاهی رئیس هیات امنای موسسه فریزر شد. او هلدینگ پرسیس را در سال ۱۹۸۱ تاسیس کرد. این هلدینگ، سرمایهگذاریهای قابل توجهی در کسب و کار خردهفروشی، املاک و مستغلات و داروسازی در کانادا و ایالات متحده کرده است. خسروشاهی همچنین عضو کمیته اجرایی شورای کسب و کار بریتیش کلمبیا، و از اعضای هیاتمدیره صندوق موقوفه ایگ لیدینگ است. در سال ۲۰۱۲، ارزش خالص داراییهای خسروشاهی ۹۴۰ میلیون دلار برآورد شده بود. ثروت خسروشاهی ۹۵۰ میلیون دلار برآورد شده است.

امید کردستانی

امید کردستانی ۳۹ساله، بزرگشده تهران، تاجر ایرانی آمریکایی است که هماکنون به عنوان مشاور ارشد دفتر مدیر عامل و بنیانگذاران گوگل و به عنوان مدیر غیراجرایی در وودافون کار میکند. کردستانی تا ۱۶ آوریل ۲۰۰۹، معاون ارشد رئیس فروش و عملیات گوگل بود. او دارای بیش از ۱۲ سال تجربه، آن هم در موقعیتهای کلیدی، در زمینه تکنولوژی سطح بالا و سرمایهگذاری، در شرکتهای پیشرو اینترنتی از جمله ارتباطات نتاسکیپ است.

 

7281529 

او همچنین معاون توسعه کسب و کار و فروش وبسایت نتاسکیپ بود که توانسته بود ظرف ۱۸ ماه درآمد آن را از نرخ سالیانه ۸۸ میلیون دلار به بیش از ۲۰۰ میلیون دلار افزایش دهد. او کار خود را در نتاسکیپ به عنوان مدیر فروش اُایام (OEM) آغاز کرد و طی چهار سال فعالیت حرفهای خود در این شرکت، مسوول ایجاد روابط با مشتریان عمدهای همچون سیتی بانک، AOL، آمازون، اینچویت، ترولوسیتی، اینتل، اتسایم هوم، ایبی و ایکسایت بود. قبل از نتاسکیپ، کردستانی در شرکتهای تری دو (۳DO)، گو کورپرویشن و هیولت پاکارد در بخش بازاریابی، مدیریت محصول و توسعه کسب و کار فعالیت میکرد. کردستانی در ماه می سال ۱۹۹۹ به گوگل پیوست و به هدایت توسعه و پیادهسازی مدل کسب و کار اولیه این شرکت پرداخت. او در تلاشهای گوگل برای کسب درآمد و همچنین عملیات فروش شرکت نقش ایفا کرده است. او تا ۱۶ آوریل ۲۰۰۹، معاون ارشد بخش فروش و عملیات گوگل بود. در شماره ۸ می ۲۰۰۶ مجله تایم، کردستانی یکی از ۱۰۰ نفری بود که جهان ما را شکل داده است. کردستانی یکی از ثروتمندترین ساکنان کالیفرنیای شمالی است. مجله سن خوزه ارزش خالص داراییهای او را ۱٫۹ میلیارد دلار تخمین زده است. کردستانی یکی از بنیانگذاران بنیاد ارتباطات پارسا، جامعه میراث فارسی، جامعه کارآفرینی و بشردوستانه است.

انوشه انصاری

انوشه انصاری (متولد ۱۲ سپتامبر ۱۹۶۶ در مشهد) مهندس، همکاری در تاسیس و رئیس شرکت سیستمهای پرادی (Prodea) است. او سابقاً به عنوان بنیانگذار جزء و مدیر عامل شرکت فناوریهای مخابراتی تیتیآی (TTI) مشغول به خدمت بوده است. انوشه انصاری در تاریخ ۱۸ سپتامبر ۲۰۰۶، چند روز پس از تولد ۴۰سالگیاش، به عنوان اولین ایرانی به فضا سفر کرد.

 

8281329 

انوشه انصاری چهارمین توریست فضایی و اولین زنی شد که کل هزینههای سفر به ایستگاه فضایی بینالمللی را خود بر عهده گرفت. در سال ۱۹۹۳، او همسرش، حمید انصاری و برادر همسرش، امیر انصاری را متقاعد کرد تا شرکت فناوریهای مخابراتی تیتیآی را با پسانداز خود و حسابهای بازنشستگی شرکتهای بزرگ تاسیس کنند. این شرکت یکی از تامینکنندگان سافتسوئیچ بود که ارائهدهندگان خدمات مخابراتی را قادر میساخت تا کارایی سیستم را افزایش و هزینههای عملیاتی خود را کاهش دهند، همچنین فرصتهای جدید کسب درآمد را ایجاد کنند. این شرکت محصولاتی ارائه میدهد که ادغام بین شبکههای مخابراتی موجود و شبکههای برنامهمحور نسل بعدی را از طریق فناوری سوئیچ نرمافزار امکانپذیر میسازد. شرکت تیتیآی در سال ۲۰۰۱ توسط شرکت شبکههای سونوس در یک معامله سهام به سهام تصاحب شد. انوشه انصاری نیز معاون رئیس سونوس و مدیر کل بخش INtelligentIP این شرکت شد و تا ماه مارس سال ۲۰۰۱ در این پست باقی ماند. ثروت او ۷۵۰ میلیون دلار برآورد شده است.

اسحاق لاریان

اسحاق لاریان (متولد ۱۳۳۳ در کاشان) میلیاردر ایرانی آمریکایی و از یک خانواده یهودی است. لاریان بنیانگذار و مدیر ارشد اجرایی MGA Entertainment است. لاریان به تنهایی در ۱۷سالگی به ایالات متحده رفت. او پس از فارغالتحصیلی از دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، در رشته مهندسی عمران، کسب و کار صادرات کالاهای الکترونیکی را آغاز کرد و بعدها در سال ۲۰۰۰، به گسترش این شرکت که شامل ایجاد، توسعه و بازاریابی عروسک برتز بود، پرداخت.

ذهنیت اسحاق از همان کودکی که در بزازی پدرش کار میکرد، به سمت کسب و کار سوق یافته بود. لاریان در سال ۲۰۰۴، توسط ارنست اند یانگ، «کارآفرین سال» (در فهرست محصولات مصرفی) نامگذاری شد.

او همچنین در سال ۲۰۰۴، توسط ارنست اند یانگ «کارآفرین سال» ملی نام گرفت. شعار او «آینده به نفع جسوران» در سراسر ساختمان MGA نمایش داده میشود. ثروت لاریان ۷۲۳ میلیون دلار برآورد شده است.

آرش فردوسی

آرش فردوسی متولد هفتم اکتبر ۱۹۸۵، به عنوان کارآفرین آمریکایی ایرانی، از بنیانگذاران و رئیس تکنولوژی ارشد شرکت دراپ باکس (Dropbox) است. آرش در سال ۲۰۰۴ از دبیرستان آبی شمال غربی در پارک زمینی کانزاس فارغالتحصیل شد.

 

1028729 

بعد از آن در موسسه تکنولوژی ماساچوست حضور رساند و بر روی کسب و کار خود متمرکز شد. آرش در ژوئن سال ۲۰۰۷ با شریک کسب و کار خود، درو هوستون، در موسسه تکنولوژی ماساچوست، دراپ باکس را راهاندازی کرد.

در سپتامبر ۲۰۰۷ نیز آرش شرکت خود را به سانفرانسیسکو منتقل کرد و سرمایه شرکت را از طریق شرکتهای کپیتال سکویا، همکاران آکس، ایگرگ کامبینیتور و تعداد انگشتشماری از سرمایهگذاران فردی افزایش داد. ثروت آرش فردوسی، ۴۰۰ میلیون دلار برآورد شده است.

فرزاد ناظم

فرزاد ناظم (متولد ۱۹۶۱ در تهران) رئیس ارشد فناوری یاهو بود. در ۳۰ می ۲۰۰۷، و در ۴۶سالگی، اعلام کرد که از یاهو بازنشسته میشود و در ماه ژوئن همان سال نیز یاهو را ترک کرد. از زمان بازنشستگی، ناظم بیشتر وقت خود را صرف سرمایهگذاری، فعالیتهای انساندوستانه و مربیگری حرفهای کارآفرینان جوان در زمینه فناوری کرده است.

11281129 

ناظم کار حرفهای خود را در شرکت Rolm آغاز کرد؛ این شرکت سوئیچهای بزرگ تلفن تولید میکرد. در سال ۱۹۸۵، ناظم به شرکت اوراکل پیوست. او بیش از ۱۰ سال در این شرکت در کنار لری الیسون، مدیر عامل شرکت بر روی پروژههای استراتژیک کار میکرد. تا زمان ترک اوراکل، تعداد کارمندان این شرکت از ۳۵۰ به حدود ۳۵۰ هزار رشد پیدا کرد.

هنگامی که ناظم در سال ۱۹۹۶ به استخدام یاهو درآمد، کمتر از یک سال از عمر این شرکت میگذشت.

با مدیریت ناظم، یاهو به یک غول اینترنتی تبدیل شد. ناظم با هدایت چندین طرح ابتکاری به سرعت رشد یاهو و تمایز آن از رقبایش کمک کرد. در طول اوجگیری یاهو، ناظم سکاندار تصاحب بیش از ۴۰ شرکت بود.


 فک نمیکنی بهتره این پست رو به اشتراک بزاری ؟؟؟!! sharing   اشتراک در پلاس   اشتراک در توییتر   اشتراک در فیس بوک   اشتراک در فیس نما   اشتراک در آزادگی   اشتراک در کلوب   اشتراک در stumbleupon   اشتراک در دیگ   اشتراک در دلیکیوس   اشتراک در بوکمارک گوگل   اشتراک در گوگل ریدر   اشتراک در دنباله   اشتراک در گوگل باز   اشتراک در فرند فید   اشتراک در دلشکسته

گالری تصاویر

مد و دکوراسیون

نظرات


منتظر نظر شما هستیم !


1 × = سه