139207211145007851339253
“وندی شرمن” معاون وزیر خارجه آمریکا

سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، این که منظور وندی شرمن، دی ان ای ایرانیها بوده باشد را رد کرد.

جمله ای از وندی شرمن در هفته های گذشته خبرساز شد؛ وی گفته بود: «فریبکاری در DNA (ژن) ایرانیان است.»

پس از آن که این عبارت وندی شرمن که “فریبکاری در دی ان ای ایرانیان است.” با واکنش های منفی مواجه شد، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا این گفته را رد کرد. برخی خبرگزاری های داخلی هم نوشته اند که در ترجمه سخنان وندی شرمن اشتباه شده است.

وب سایت بی بی سی فارسی(bbc persian) نوشته است:

پس از واکنشها به سخنان منسوب به معاون وزیر امور خارجه آمریکا، سخنگوی این وزارتخانه گفت منظور وندی شرمن این نبوده است که ایرانیها به طور ژنتیکی فریبکار هستند. پیشتر از وندی شرمن نقل شده بود که گفته “فریبکاری در دیانای ایرانیان است”.

ماری هرف، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، روز سه شنبه ۲۲ اکتبر، ۳۰ مهر، این که منظور وندی شرمن، دی ان ای ایرانیها بوده باشد را رد کرد.

او در کنفرانس خبری خود در پاسخ به سوال بیبیسی فارسی گفت: “ما به صراحت از خیلی از سخنان رئیس جمهور روحانی تقدیر کرده ایم. لحن او و همچنین لحن هیئت ایرانی در مذاکرات ۱+۵ را تحسین میکنیم و امیدواریم این لحن، تداوم داشته باشد.”

این موضعگیری دولت آمریکا پس از بالاگرفتن واکنشها در ایران به اظهارات نقلشده از وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا، اعلام شده است.
خانم شرمن، از طرف آمریکا در مذاکرات ۱+۵ با ایران حضور داشت و با لحن مثبتی درباره این مذاکرات سخن گفته است.

اظهارات وندی شرمن که در تهران واکنشبرانگیز شده، به چند هفته پیش باز میگردد.

برخی از خبرگزاریها و وبسایتها در ایران، به نقل از خانم شرمن نوشتهاند که آمریکا در صدد حذف تحریم های گسترده علیه ایران نیست چون به این کشور اعتماد ندارد و “فریب و نیرنگ قسمتی از دیانای ایرانیان است.”

همین رسانه ها، اظهارات برخی مقامهای ایرانی را در محکومکردن این سخنان منتشر کردهاند.

کیهان: وندی شرمن را تحریم کنید

روزنامه کیهان چاپ تهران نیز در صفحه اول خود و در تیتر یک، به تیم مذاکرهکننده هستهای ایران “پیشنهاد” داده است که به خاطر این اظهارات، “مذاکره با حضور وندی شرمن را تحریم کنید”.

131022233705 kayhan sherman 304x171 kayhan nocredit

این روزنامه که به نیروهای تندرو[!] در ایران نزدیک است، در هفتههای گذشته همواره درباره رویکرد دیپلماتیک جدید دولت ایران و کاهش تنش با آمریکا اظهار بدبینی کرده است.

این در حالی است که همزمان خبرگزاری مهر با اشاره به گزارشی که روزنامه کریستینساینسمانیتور از اظهارات وندی شرمن منتشر کرده، نوشته که آنچه از قول او نقل شده، نتیجه ترجمه بد است.

این خبرگزاری رسمی نوشته است: “وقتی سناتورها از وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا میپرسند که چرا باید به روحانی اعتماد کنید، او خطاب به سناتورها گفت که من به کسانی که با آنها در مذاکرات دور یک میز مینشینم، اعتماد نمیکنم. ما میدانیم فریبکاری بخشی از دیانای است”.

در نقل قول ذکر شده در مهر که با متن انگلیسی اظهارات مذاکرهکننده هستهای آمریکا همخوانی دارد، اشاره ای به ایران یا ایرانیان دیده نمیشود و به نظر میرسد حکمی در مورد ویژگیهای کلی مذاکرات و مذاکرهکنندگان دیپلماتیک بوده است. هرچند بیان آن در پاسخ به سوالی مرتبط با ایران، حساسیتبرانگیز شده است.

131022163513 csmonitor 384x216 csm nocredit

متن اظهارات نقل شده وندی شرمن در کریستین ساینس مانیتور

در این باره شماری از مقامهای ایرانی نیز موضع گرفتهاند. از جمله علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، گفته است: “از چنین کشوری که به تعهدات بینالمللی پایبند نبوده و از رژیم صهیونیستی که کانون تهدید برای خاورمیانه است حمایت میکند، اینگونه اظهارنظرها بعید نیست.”

در این باره مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در موضعگیری محتاطانهتری گفته بود: “اگر اظهارات سیاسی و اظهارنظرهای سیاسی خانم شرمن مشابه مباحثی باشد که از ایشان نقل شده، باید به سایر اظهارنظرهای ایشان ابراز تردید کرد.”

ماری هرف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز سهشنبه همچنین گفت: “به نظرم تمرکز بر این قبیل موارد که بین ما فاصله میاندازد، ما را به جایی نمیرساند.”

او در عین حال تاکید کرد که ایران و آمریکا پیش از این بارها به شکل علنی گفته بودند که به طرف دیگر اعتماد ندارند.

untitled289629

 فک نمیکنی بهتره این پست رو به اشتراک بزاری ؟؟؟!! sharing   اشتراک در پلاس   اشتراک در توییتر   اشتراک در فیس بوک   اشتراک در فیس نما   اشتراک در آزادگی   اشتراک در کلوب   اشتراک در stumbleupon   اشتراک در دیگ   اشتراک در دلیکیوس   اشتراک در بوکمارک گوگل   اشتراک در گوگل ریدر   اشتراک در دنباله   اشتراک در گوگل باز   اشتراک در فرند فید   اشتراک در دلشکسته

گالری تصاویر

مد و دکوراسیون

نظرات


منتظر نظر شما هستیم !


هفت − 6 =